"Už dlouho jsem se chtěl jet podívat na to "Pražské Předměstí", o kterém jsem tolik slyšel. Ve Vysokém Mýtě konečně otevřeli revitalizovaný areál bývalých kasáren. Své si tam prý najde každý. Z centra mířím k Promenádě, na jejímž opačném konci, už vidím Park a Hřiště.
Kráčím podél historických kasárenských objektů, zdravím procházející se rodiny, předjíždí mě bruslaři, cyklisté a fotím si kluky předhánějící se na běžecké dráze. Za objektem bývalých Dragounských kasáren se otevírá živý sportovní park. V centrálním, zapuštěném prostoru hřiště právě probíhá přátelské utkání ve vybíjené Větrná versus Lidická. Na stupňovité tribuně zapáleně fandí zbývající obyvatelé obou ulic. Kousek za nimi, před hlavním objektem bývalých kasáren, sedí v poklidu na travnatých teráskách pár rodin na dekách a užívají si slunce a nedělní piknik. To mně připomnělo, že je čas na občerstvení. Loudám se dál po Promenádě směrem ke Kiosku a objednávám si místní specialitu.
Vystoupám po stupňovité střeše Kiosku a odtud sleduji právě přijíždějící maminky s kočárky, seniory na vozíčku i bez, co k ni po pěšině směrem od dětského hřiště přibíhají vnoučata. Scházím po sedacích stupních doprostřed travnaté plochy, kde si zouvám boty a lehám si na zem abych si užil poslední paprsky odpoledního slunce. Můžu jen říci: Líbí se Mýto!"
Revitalize bývalých kasáren Vysoké Mýto
Kompletní revitalizace veřejného prostranství o rozloze 3,6ha
Autor: Barbora Srpková, Mgr. Art. Martin Lukáč
Investor: Město Vysoké Mýto
Zhotovitel: AGILE spol. s r.o.
Plocha pozemku: 3,6 ha
Investiční náklady: 64,5 mil. Kč s DPH
Dotace z OPŽP: 8,7 mil. Kč
Příprava: 2017–2020
Realizace: 2021–2022
Zahradní architekt: doc. Ing. Lukáš Štefl Ph.D
Fotografie: Alex Shoots Buildings www.alexshootsbuildings.com
Reaktivace vnějších ploch areálu bývalých Jiráskových kasáren, představuje výrazné rozšíření veřejného prostoru města jihozápadně od historického centra Vysokého Mýta. Celková plocha řešeného území je více než 3,6 ha.
Srdcem návrhu je tzv. Aktivní zóna před objektem dragounských kasáren, kde návrh strukturuje rozsáhlou plochu sérií diagonálních cest, vycházejících z přirozeného pohybu přes území, na celky definující plochy pro sport, zábavu a odpočinek.
V rámci úprav je provedena i celková kultivace dopravního řešení. Materiálově je nově většina povrchů řešena ze zasakovací dlažby, která napomáhá zadržování vody v území. Srážková voda je částečně akumulována, a využita na závlahu ploch zeleně.
Přirozeným cílem v rámci území je objekt Kiosku při hlavní pěší Promenádě. Kiosek slouží jako zázemí s občerstvením, toaletami, skladem a svou stupňovitou stranou formuje vyvýšený bod s výhledem na celou sportovní zónu i park. Dominantou této zóny je zapuštěné víceúčelové hřiště se sedacími stupni po obvodu. Tato konfigurace umožňuje rozmanité denní využití, zároveň vytváří přirozenou bariéru pro hluk a funkční ohraničení hřiště. Na ostatních plochách této zóny jsou volně umístěny prvky pro volnočasové aktivity - zóna s hracími kůly pro děti a mladistvé, plocha s pískovým povrchem a dřevěným pódiem, piknikové terásky pro sezení na travnaté ploše, nebo hájové posezení ve stínu stromů v severní části území.
Součástí návrhu je i celková úprava zeleně s cílem sjednotit a vytvořit nové pobytové plochy a nabídnout celoroční atraktivity parku. Vegetace je doplněna o výsadbu 87 nových stromů.
Celá
kompozice směsi aktivit a ploch pro odpočinek vytváří živý, neustále se měnící
veřejný prostor otevřený pro participaci obyvatel.